С лекарството против малария, което според лекари е доказало, че помага за по-бързото оздравяване на болните с коронавирус - хлорохинов фосфат, трябва да се опита, защото има доклад от Китай, според който от 4 до 6 дни след приемането на медикамента се намалява значително количеството на вируса. Това коментира вирусологът проф. Радка Аргирова по Нова телевизия.
По-рано днес стана ясно, че ВМА е задействала процедура по внос на лекарството Хлорохин. Това е препарат против малария, който, според френските лекари, е доказал, че помага за по-бързото оздравяване на болните с коронавирус. Медикаментът не е разрешен продукт за България, има специален режим, по който се внася. Вносът трябва да се активира от определена болница, в случая е ВМА.
Всеки опит, и най-вече този на Китай, трябва да се използва, категорична е проф. Радка Аргирова. "Трябва да може да се приложи и да се измери ефектът. Това е по-важно и от маските и костюмите, защото това е начин на лечение. Ако се внесе, може да се произведе, имаме фармацевтични заводи у нас", допълни тя.
По думите й в България темпът на увеличение на заболелите с коронавирус е съвсем очакван. „В момента и вървим по една крива, за да стигнем на едно плато и там е върхът. Върхът ще го достигнем и ще разберем, че е той, когато на следващия ден броят на болните започне да намалява", категорична е проф. Аргирова.
Тя сподели лично мнение, че равнището на смъртност в Италия не е реално, защото не е ясно колко хора са изследвани. „Може да са минимум три пъти повече. Може би ще има преизчисляване на смъртността на базата на заболелите“, коментира тя.
Според проф. Аргирова настоящата ситуация с отказите на медици да лекуват много прилича на тази при появата на СПИН. „Не съм забелязала тогава да имаше такава паника. Тя действа много лошо, защото води до неадекватни действия", подчерта вирусологът.
„Виждам, че сред колегите се появява паника и страх. Искам да им напомня, а те го знаят, че паниката е втори вирус. Два вируса едновременно - няма да понесем. Страхът не е обоснован, защото има предпазни облекла. Ако се взема проба - се слагат шлемове и всичко необходимо“, коментира проф. Аргирова. По думите ѝ това е един китайски грип. „Всеки грип си има своите усложнения. Това не е повод за паника“, каза още тя.


Хороскоп за 9 юни 2026
Щастлива развръзка! Полицията във Варна откри издирваното 13-годишно момиче
Съдът във Варна даде 15 години затвор на двама братя заради убийство
Полицията във Варна издирва 13-годишната Адриана
БНТ се среща с кметовете на Варна, Софиоя, Бургас и Пловдив за домакинството на "Евровизия"
Nvidia и SK Hynix сключиха многогодишно партньорство за AI чипове
Индексът Kospi потъна с над 8%, инвеститорите се оттеглят от AI залозите си
MAIA: Русия продължава да получава облекчения от САЩ
Светът следи дали Си Дзинпин ще признае ядреното право на Северна Корея
Косово остава в задънена улица, след като премиерът печели трети поредни избори
iPhone колата вече е реалност, но не от Apple
GM създаде умни въздушни възглавници
Renault подготвя мащабна промяна на гамата си
Япония намери просто решение на проблема със задръстванията
Собственик написа „боклук“ на колата си и я върна на дилъра
Верижна катастрофа край кв. "Сарафово" в Бургас, четирима са в болница
Георги Кандев напуска МВР: Да избирам между поста и принципите си е невъзможно
Христо Стоичков отбелязва 60 години със спектакъл в София
Митничари задържаха марихуана за близо 500 млн. евро на Гюешево